Zapotrzebowanie na białko przy treningach siłowych

Osoby, które są początkujące w kwestii treningów, często nie mają pojęcia na temat tego, jakie jest realne zapotrzebowanie na białko. Na szczęście zasady są bardzo proste, dlatego wystarczy poświęcić kilka minut i wykonać proste obliczenia, aby dowiedzieć się, jakie jest zapotrzebowanie Twojego organizmu na białko.

Podstawowa zasada jest taka, że zapotrzebowanie na białko wyliczane jest na podstawie wagi ciała i aktywności fizycznej. Dla przykładu osoby, które trenują częściej niż 5 razy w tygodniu i ich treningi są silne i długotrwałe, mogą mieć zapotrzebowanie na białko na poziomie od dwóch do 2,2 grama białka na kilogram masy ciała na dobę. Jest to maksymalne zapotrzebowanie na białko i nawet najpotężniejsi kulturyści powinni dbać o to, aby nie przekraczać tej ilości, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne – na przykład dla nerek.

Osoby, które są mniej aktywne fizycznie, na przykład trenują dwa  lub trzy razy w tygodniu, mają zapotrzebowanie na białko od 1,2 do 1,8 grama na kilogram masy ciała. Tak naprawdę zależy to od dokładnej częstotliwości wykonywanych ćwiczeń, a także od tego, jak wygląda trening. Najwyższe zapotrzebowanie na białko występuje o osób, które wykonują treningi siłowe. Odżywki białkowe pozwalają na odbudowę i regenerację mikro włókien mięśniowych, dzięki czemu mięśni mogą rosnąć. Warto również sięgnąć po naleśniki białkowe, które są jednocześnie smaczne i mają dużo białka. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych naleśników, które mogą zawierać dużo tłuszczu, cukru i niezdrowej białej mąki. Nowoczesne naleśniki białkowe i wszelkie inne odżywki białkowe to o wiele lepszy wybór.