Co warto wiedzieć na temat suplementacji w kontekście treningów siłowych? Z pewnością bardzo wiele – przede wszystkim suplementacja, która jest umiejętnie zaplanowana, może być bardzo cennym wsparciem dla organizmu. Ważne jest jednak to, aby dobrze dobrać suplementy, tak aby służyły organizmowi, a nie mu szkodziły.
Podstawowa zasada jest taka, że należy dobierać suplementy diety w taki sposób, aby służyły organizmowi w sposób naturalny. Chodzi o to, aby uzupełniały one braki tych substancji, których osoba trenująca nie jest w stanie dostarczyć sobie wraz z naturalnym pożywieniem. Pierwsza zasada jest taka, że należy dokładnie obliczyć swoje zapotrzebowanie na poszczególne makroskładniki, czyli na białko, węglowodany i tłuszcze. U osób, które codziennie trenują siłowo, zapotrzebowanie na białko może wzrosnąć nawet do 2,2 grama na kilogram masy ciała na dobę. W takie sytuacji osoba, która waży 80 kilogramów, musiałaby spożyć 176 gramów białka. Nie jest to możliwe, dlatego takie osoby muszą sięgnąć po odżywki białkowe. Najlepiej sprawdzi się białko sojowe, białko jaja, białko mleka, hydrolizat białka serwatkowego, izolat białka serwatkowego oraz w przypadku wegan i wegetarian białko roślinne.
Nowoczesne odżywki białkowe nie są szkodliwe dla organizmu, jednak mimo to warto wybierać odżywki białkowe, które będą lekkostrawne i nie będą nadmiernie obciążały układu trawiennego. Dzięki temu będą mogły wykonać swoje zadanie czyli odbudować mięśnie po treningu siłowym oraz sprawiać, że będą coraz większe i silniejsze.