Ćwiczenia siłowe a regeneracja – jak o nią zadbać?

Każdy, kto ma jakiekolwiek doświadczenie w treningach doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia regeneracja. DOMS, czyli opóźnione bóle mięśniowe, często mylone są z zakwasami. Warto jednak wiedzieć, że bóle te mogą wynikać z nieodpowiedniej regeneracji. Tak naprawdę ból po treningu wynika z mikrouszkodzeń włókien mięśniowych – mięśni potrzebują około 10 dni, na to, aby mogły się swobodnie odbudować i wrócić do stanu sprzed treningu. Odpowiednia regeneracja jest w stanie sprawić, że mięśnie regenerują się o wiele szybciej oraz, co bardzo ważne, w o wiele wyższym stopniu.

Podstawą dla pełnej regeneracji jest oczywiście odżywianie. Niedobory witamin, minerałów czy któregokolwiek z makroskładników mogą sprawić, że regeneracja będzie zakłócona. Z tego powodu warto abyś dbał o to co ląduje na Twoim talerzu.

Kolejna bardzo ważna rzecz to oczywiście odpowiednia suplementacja. Podstawą jest tutaj BCAA, czyli mieszanka trzech aminokwasów takich jak izoleucyna, leucyna i walina, które w istotny sposób przyczyniają się do szybszej regeneracji mięśni. Jednak BCAA to nie wszystko. Sprawdzi się glukozamina, odżywki potreningowe oraz tzw. superfoods, które obfitują w wartości odżywcze. Dodatkowo warto sięgnąć po odżywki przedtreningowe, które w doskonały sposób przygotowują mięśnie do wysiłku, dzięki czemu już podczas wizyty na siłowni mogą one zapobiegać uszkodzeniom, a regeneracja potreningowa przebiega o wiele, wiele szybciej. Warto o tym pamiętać, ponieważ zaniedbanie regeneracji potreningowej jest prostą drogą do kontuzji.