Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: ryszawa  
 Data Publikacji: 24.05.2016, godz. 08:13 • Ranga (1660) • Wyświetleń 1660
Strach ma wielkie oczy.

 

 

Tytuł: Purgatorium. Wyspa tajemnic
Autor: Eva Pohler
Wydawnictwo: Replika
Gatunek: literatura młodzieżowa / thriller
Liczba stron: 304
Premiera: 10.05.2016

 

 

 

Eva Pohler wykłada literaturę na uniwersytecie w San Antonio, gdzie mieszka wraz z mężem i trójką dzieci. Na swoim koncie ma kilka popularnych serii, w tym trzytomową Purgatorium. Specjalizuje się w literaturze młodzieżowej. W swych powieściach łączy elementy fantastyki, thrillera i powieści psychologicznej.

Nastoletnia Daphne Jonas udaje się w podróż na tajemniczą wyspę. Towarzyszy jej najlepszy przyjaciel. Na miejscu ma zostać poddana innowacyjnej terapii, która ma się uporać z jej demonami przeszłości. Od samego początku spotykają ją dziwne rzeczy. Dziewczyna sama gubi się w tym, co jest częścią leczenia, a co nie.

Skusiłam się na książkę dzięki sympatycznej i głośnej akcji marketingowej. Niestety, strasznie się zawiodłam. Liczyłam na mroczne klimaty, ciekawych bohaterów i porywającą fabułę. Tymczasem porządnie się wynudziłam. Daphne – główna postać „Purgatorium” jest niezmiernie irytująca i infantylna, akcja toczy się bez większego ładu i składu, skupiając całą swą uwagę bardziej na dwóch młodzieńcach „skaczących” wokół dziewczyny, niż na tajemniczych wydarzeniach. Momentami miałam wrażenie, że autorce uciekła składnia. Całość jest prosta jak budowa cepa: „była tam, zrobiła to, potem był wieczór, nagle stało się coś, nastał ranek…” itd. Nie dość, że pozycja nie wywołała we mnie żadnych emocji, to jeszcze sama ich nie zawiera – duchy, rekiny, próby samobójstwa – wszystko potraktowane zostało, jakby było czymś najnormalniejszym w świecie. Na szczęście druga połowa ulega nieco poprawie, a zakończenie mnie zaskoczyło. Spodziewałam się, iż akcja potoczy się zupełnie inaczej.

Książkę czyta się szybko, ale według mojej opinii fabuła powinna zawierać więcej opisów zdarzeń. Zamiast tego czułam, jak gdybym czytała skróconą wersję lub znany mi ze szkoły „plan wydarzeń”. Z przykrością stwierdzam, że potencjał nie został wykorzystany.
Mam nadzieję, iż w przyszłości będę miała okazję przeczytać lepsze powieści autorki. Nie chcę na starcie Was zniechęcać, gdyż może znajdą się osoby, którym powieść przypadnie do gustu. Ja, choć ostatnio polubiłam literaturę młodzieżową, to jednak nie potrafiłam odnaleźć się w tej historii. Jestem zagorzałą miłośniczką thrillerów i horrorów, więc może książka była dla mnie zbyt lekka.

 

Zaloguj się, aby skomentować.

 

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11314
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2384876

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.