Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: ryszawa  
 Data Publikacji: 23.05.2016, godz. 10:02 • Ranga (1772) • Wyświetleń 1772
Zło nie zawsze przybiera szkaradny wygląd, czasami czai się pod słodką i niewinną postacią.

 

Tytuł: Złe dziewczyny nie umierają 2 Od złej do przeklętej
Autor: Katie Alender
Wydawnictwo: Feeria Young
Gatunek: literatura młodzieżowa / horror
Liczba stron: 456
Premiera: 18.05.2016
Tom II

 

 

 

Po burzliwych wydarzeniach sprzed roku, kiedy to siostra Alexis została opętana przez ducha, bohaterka ponownie popada w tarapaty. Czternastoletnia Kasey, po wyjściu z zakładu psychiatrycznego, nieoczekiwanie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Nagle staje się popularna, pewna siebie, a jej nowe przyjaciółki niemal nie odstępują jej na krok. Wszystko za sprawą dziwnego klubu i tajemniczej księgi. Alexis wraz z przyjaciółką wstępują do bractwa, aby przekonać się, w co tym razem wplątała się jej siostra. Czyniąc ten krok nie zdają sobie sprawy, jaką czarną siłę na siebie ściągnęły.

Po niezwykle wciągającej pierwszej części przygód rodziny Warrenów, trochę się bałam czy autorce uda się stworzyć porywającą kontynuację. Bałam się, że pojawi się kolejne zwykłe opętanie, ale tym razem chodzi o coś nieco innego. Nie chcę zbytnio zdradzać fabuły, by każdy sam miał satysfakcję z odkrywania kolejnych elementów układanki. Muszę jednak przyznać, że moje obawy były bezpodstawne. Fabuła jest niezmiernie wciągająca. Nie jest to horror mrożący krew w żyłach, powiedziałabym raczej, że jest to jego łagodna odmiana, więc jeśli ktoś zastanawia się nad tym czy jego nerwy to "udźwigną", to gwarantuję, że nie ma się czego bać. W książce nie znajdziemy rozlewu krwi i "wypruwania flaków". Poznamy natomiast mroczne tajemnice, kilka duchów, jednego demona i całkiem sporą dawkę okultyzmu.

Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest niesamowity klimat powieści. Wszystko owiane jest misternym, dobrze dopracowanym planem. Autorka lekkim piórem i przemyślanym stopniowaniem napięcia potrafi zaciekawić czytelnika, by ten jak najszybciej chciał poznać zakończenie, które go zaskoczy. Kolejnym ciekawym aspektem są bohaterowie, a właściwie bohaterki, bo w większości są nimi nastoletnie dziewczyny. Każda, jak to w prawdziwym życiu bywa, jest inna i niepowtarzalna. Obcując z ciemną mocą pokazują zaskakujące oblicze. Z pozycji tej można wyczytać również morał. Pycha, zbytnie samouwielbienie i idiolatria mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Nikt nie lubi ludzi z przesadnym mniemaniem o sobie. Zło nie zawsze przybiera szkaradny wygląd, czasami czai się pod słodką i niewinną postacią.

Jestem niezmiernie usatysfakcjonowana z lektury tej powieści. Cenię książki, od których nie sposób się oderwać. "Złe dziewczyny" nie są przeznaczone dla miłośników romansów i powieści obyczajowych. Jest to raczej pozycja przeznaczona dla osób lubiących delikatne horrory i thrillery oraz dla czytelników spragnionych zjawisk nadprzyrodzonych, magicznych rytuałów, mistyfikacji. Nie dajcie się zwieźć pozorom, literatura młodzieżowa to nie tylko ckliwe historyjki dla podlotków, ale także niezwykłe powieści, również dla dorosłych.

Zaloguj się, aby skomentować.

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11314
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2384905

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.