Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: ryszawa  
 Data Publikacji: 16.05.2016, godz. 09:46 • Ranga (1775) • Wyświetleń 1775
Cudowna książka! Po prostu musicie ją przeczytać.

 


Tytuł: To skomplikowane. Julie
Autor: Jessica Park
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: literatura młodzieżowa
Liczba stron: 320
Premiera: 2016

 

 

 

 

Jessica Park – bestselerowa autorka „New York Timsa”. W przerwie od pisania z namiętnością przegląda facebooka i wymyśla sposoby na fabbuccino.

Julie jest osiemnastoletnią dziewczyną, która wyjeżdża na studia do Bostonu. Jej pierwszy dzień w wielkim mieście kończy się niepowodzeniem. Mieszkanie, które wynajęła przez Internet, okazuje się barem, w którym serwowane jest burrito. Na szczęście z pomocą przychodzi jej znajoma mamy, która postanawia przygarnąć ją pod swój dach. Bohaterka powoli poznaje specyficzną rodzinę, która skrzętnie ukrywa pewien sekret.
Pod nieobecność najstarszego syna Watkinsów, nastolatka zajmuje jego pokój. Pisząc do niego swój pierwszy mail jeszcze nie wie, jak bliski stanie się dla niej ten obcy człowiek.

Kiedy książka się rozkręciła, byłam niezmiernie ciekawa zakończenia. Czytałam ją ekspresowo, by jak najszybciej je poznać, a gdy w końcu do niego dotarłam żałowałam, że to już koniec. Nie zaskoczyło mnie ono, wręcz przeciwnie, podejrzewałam, że książka tak się zakończy, choć i tak byłam w szoku.
„To skomplikowane” jest jedną z tych powieści, po których ciężko się otrząsnąć i sięgnąć po kolejną lekturę. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Nigdy nie sądziłam, że literatura młodzieżowa może mi aż tak przypaść do gustu, w końcu nastolatką przestałam już być ładnych parę lat temu.  Już dawno nie pisałam recenzji z takim entuzjazmem.

Główna bohaterka jest cudowna i przeurocza, ma wszystko czego potrzeba: poczucie humoru, inteligencję, dobre serce, młodość, głowę pełną pomysłów, a przy tym jest niepoprawną romantyczką. Czuję, że nawet mimo różnicy wieku, w realnym świecie mogłybyśmy się polubić.
Nie należy jednak zapominać o pozostałych postaciach, które są różne jak ogień i woda. Mamy do czynienia z nastolatką z problemami społecznymi, odludkiem zafascynowanym nauką, obieżyświatem, który choć nieobecny, to duchem wciąż jest w domu. Każdy z nich jest wyjątkowy i dopełnia książkę.  

W pozycji tej nie znajdziemy zbędnych, przydługich opiów. Wszystko jest zwięzłe i na temat. Akcja mknie do przodu, choć zachowuje odpowiednie tempo. Autorka prócz literatury młodzieżowej wplata w powieść romans oraz literaturę obyczajową. Trzyma w napięciu do samego końca. Ledwo powstrzymywałam się, by nie zajrzeć na sam jej koniec.  Z wielką przyjemnością umieszczam ją na półce z ulubionymi książkami.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojej recenzji nie macie wątpliwości, by sięgnąć po tę powieść. Gusta każdego czytelnika są różne, ale uważam, że każdy powinien być otwarty na wszelkiego rodzaju gatunki. Więc jeśli sądzicie, że jesteście za starzy na literaturę młodzieżową lub że nie wpasuje się ona w Wasze gusta, polecam najpierw się z nią zapoznać.

Zaloguj się aby skomentować.

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11314
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2384841

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.