Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: uchwyconechwile  
 Data Publikacji: 19.04.2016, godz. 12:00 • Ranga (2043) • Wyświetleń 2043
Literatura fantasy dowodzi naturalnej ludzkiej potrzeby magii, tajemnicy, mitu i niczym nieskrępowanej fantazji. Wszystkie te elementy bez wątpienia znajdziemy w książce Marcina Buczyńskiego Fałszywa Trójca, I części trylogii Kres Wieczności.

Fabuła staje się coraz bardziej intrygująca i losy bohaterów niepostrzeżenie pochłaniają nas całkowicie. Każda z postaci łączy w sobie zarówno cechy i atrybuty tradycyjnie jej przypisane, jak też zadziwiającą oryginalność, dzięki czemu potrafi zaskoczyć czytelnika.

Niewątpliwie zaletą książki są też jej partie liryczne, ballady o dawnych herosach, pieśni orków oraz szczególnie ciekawie zaprezentowany wątek miłosny, w którym przeplatają się losy przedstawicieli pradawnej, zapomnianej rasy lorion, rasy ludzkiej i rasy elfów.

Powieść została naprawdę dobrze napisana, gdyż autor potrafi zarówno zaintrygować czytelnika, jak i w bardzo malowniczy sposób opisać scenerię, stosując ciekawe porównania, hiperbole, onomatopeje i przenośnie.

Na uznanie zasługuje również oryginalność świata wymyślonego. Stworzenie krain geograficznych, różnorakich narodów i opisanie ich bogactwa kulturowego. Poza dobrze znanym czytelnikom elfom, karłom i orkom, można tu także spotkać nowo powstałe istoty, takie jak blurgi, harvaki czy lorion. Świat przedstawiony w tej powieści - mimo iż jest połączeniem różnych konwencji - jest niezwykle spójny.

„Fałszywa Trójca. Część 1 - Kres wieczności” poprzedza "Pieśń Potępionych", w której między innymi czytamy:

"Na początku było Absolutum, a Absolutum było wszystkim. I wyłoniła się z niego magia, a z magii ukształtowali się bogowie (...). A w mądrości swej wielcy byli, jak i w głupocie. Tak w miłosierdziu, jak i w okrucieństwie. I nastąpiły między nimi podziały. (...). Od tego czasu nastała anarchia."

A zatem czy świat pogrąży się w niekończącej się wojnie, czy też zostanie mu przywrócony ład? Czy śmiertelnikom uda się zrzucić brzemię boskiego zakłamania i stanąć twarzą w twarz z prawdą? Jeśli im się to nie powiedzie, wiekuista ciemność przykryje sobą całe stworzenie... na zawsze.

Zaloguj się, aby skomentować.

Ostatnie multimedia - Zobacz wszystkie multimedia (1)
   

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11314
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2384860

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.