Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Instytucja
Dodany przez: eKulturalni  
 Data Publikacji: 02.01.2013, godz. 13:44 • Ranga (1967) • Wyświetleń 1968
Są powody, dla których czeka się na nowy rok - na przykład premiery kinowe. Co zobaczymy na ekranach w 2013 roku? Poniżej kilka słów o wybranych tytułach.

Na dobry początek– Bejbi Blues Kasi Rosłaniec, reżyserki głośnych Galerianek. Film opowiada o siedemnastoletniej dziewczynie, która postanawia zostać matką. Główna bohaterka Natalia chciała mieć dziecko, bo fajnie mieć dziecko, wszystkie młode gwiazdy mają dzieci. Taka jest wersja oficjalna. W rzeczywistości młoda dziewczyna poszukuje miłości, chce mieć kogoś do kochania i chce być kochaną… Jak poradzi sobie z macierzyństwem? Odpowiedź w kinach od 4 stycznia. W głównych rolach - debiutanci!

 

W styczniu znajdzie się też coś dla tych, którzy lubią się bać, również w pierwszy piątek roku do kin wejdzie Piła Mechaniczna w, a jakże, 3D. A  w ostatni piątek miesiąca – Kolekcjoner – też w trójwymiarze.

Luty to z kolei miesiąc znanych sylwetek, 1 lutego na ekrany wejdzie Lincoln Stevena Spielberga, opowiadający o burzliwym życiu prezydenta Stanów Zjednoczonych, Abrahama Lincolna w okresie wojny secesyjnej. W roli głowy państwa -  Daniel Day-Lewis.

Kolejną propozycją jest Hitchcock. Film skupia się na życiu cenionego reżysera w czasie kręcenia Psychozy i jego relacjach z żoną. W mistrza suspensu wcielił się Antony Hopkins.

Ponadto w lutym, wieki powrót Bruce’a Willis’a jako Johna McClane’a. W walentynki premiera Szklanej Pułapki 5

W Dzień kobiet, film o takim samym tytule. Jest to historia Haliny kasjerki z sieci marketów Motylek. Pewnego dnia kobieta dostaje awans, ale płaci za to sporą cenę. Gdzieś ulatniają się jej morale, pod wpływem przełożonych zmienia nastawienie do swoich podwładnych – czytli dawnych koleżanek, źle je traktuje, romansuje z żonatym szefem, nie ma czasu dla córki, a w końcu i tak traci posadę. Czy odzyska przyjaciół, zaufanie dziecka i dawną siebie? Film wyreżyserowała Maria Sadowska.

W marcu na ekrany wejdzie też remake Carrie – ekranizacji pierwszej powieści Stevena Kinga. Poprzedni obraz powstał w 1976 roku. To opowieść o siedemnastoletniej dziewczynie wychowywanej przez matkę  – fanatyczkę religijną, dla której niemal każde zachowanie jest grzechem. Nie mająca szansy na normalne dzieciństwo nastolatka staje się zamknięta w sobie, przez co jest też obiektem drwin i żartów w szkole. Ale w końcu Carrie, która w międzyczasie odkrywa u siebie zdolności kinetyczne,  puszczą nerwy i powie: dość.

Intruz to ekranizacja kolejnej powieści Stephanie Mayer, której saga „Zmierzch” o wampirach zdobyła ogromną popularność. Równie duży sukces osiągnęły ekranizacje wszystkich części sagi. Czy intruz powtórzy sukces historii Belli i Edwarda?

W maju trzecia już część przygód grupki kolegów, którzy bawią się na wieczorach kawalerskich i nie byli by sobą, gdyby nie narobili sobie kłopotów. Pierwsza część Hangover (polskie tłumaczenie: KacVegas) weszła do kina w 2009 roku, wtedy akcja rozgrywała się w LasVegas, kolejna część KacVegas w Bangkoku tp 2011 rok, teraz bohaterzy będą bawić się Meksyku, Los Angeles i ponownie w LasVegas. Trzecia częśc ponoć ma być ostatnią.. Ciekawe…

Był czas na wampiry przyszedł czas na zombie. Od jakiegoś czasu  dużą popularnością cieszy się serial Żywe Trupy. Kinomaniacy świat opanowany przez zombie będą mogli zobaczyć w lipcu, kiedy na ekrany wejdzie Word War Z. Walkę z krwiożerczymi bestiami będzie toczył Brad Pitt

 

Sierpień i wrzesień to czas animacji i filmów dla najmłodszych. Milusińscy będą mogli między innymi obejrzeć Smurfy, Samoloty, Małą Syrenkę i Turbo. O  ile pierwsze trzy tytuły wskazują o czym mogą być filmy, o tyle czwarty może okazać się mylący. Turbo to nie wyścigówka, a… ślimak.

 

W październiku czas na kolejną w tym roku biografię, tym razem Polaka. „Wałęsa” to film Andrzeja Wajdy, opisujący życie najpierw robotnika i związkowca, a potem prezydenta Polski Lecha Wałęsy. W roli głównej Robert Więckiewicz

 

Igrzyska Śmierci: W pierścieniu pogania – to film, na który z pewnością czekają fani trylogii Suzanne Collins, opowiadającej o futurystycznym państwie, w którym okrutne władze ku przestrodze poległym, by nie śmiały im się sprzeciwiać i ku rozrywce mieszkańców bogatej stolicy, organizują krwawe reality show – Głodowe Igrzyska. Prze wybraniem się do kina warto przeczytać książki, albo chociaż zobaczyć pierwszą część filmu (dostępną już na DVD)

Książki (Igrzyska Śmierci, W pierścieniu Ognia, Kosogłos) znalazły się na światowych listach bestsellerów, również w Polsce. Ekranizacja pierwszej części miała miejsce w marcu 2012. W pierścieniu ognia zawita do kin 22 listopada.

 

Rok 2013 skończy się podobnie do roku 2012 - Hobbitem. W grudniu w kinach Hobbit:Samotna Góra. Trylogia filmowa to ekranizacja powieści Tolkiena "Hobbit Tam i z powrotem"  wchodzi do kina jako prequel "Władcy Pierścieni". Książka była jednotomowa, ale by odzwierciedlić przygody Hobbita na ekranie potrzebne są aż trzy filmu. Tuż przed nowym rokiem to kina wszedł Hobbit: Niezwykła Podróż, w grudniu 2013 będzie można zobaczyć "Hobbit: Samotna Góra", a premiera trzeciej części: Hobbit tam i z powrotem planowana jest na lipiec 2014.

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11318
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2390045

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.