Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: Szufladopółka  
 Data Publikacji: 31.12.2012, godz. 10:48 • Ranga (2322) • Wyświetleń 2322
Pamiętam jak w liceum przerabialiśmy „Lalkę” Bolesława Prusa i nasza polonistka (kolejna osoba po mamie i siostrze, która zaraziła mnie czytaniem :)) powiedziała, że czyta ją praktycznie co roku – gdy przerabia ją z kolejnymi klasami. Pomyślałam sobie, że moja nauczycielka chyba się nudzi. Jak można czytać jedną książkę non stop? Po dziesięciu (no prawie) latach już wiem. I ja trafiłam na swoją „Lalkę”.

Rocznie czytam kilkanaście (w porywach do dwudziestu kilku) książek, chciałabym więcej, ale niestety brak czasu i tak dalej. Nie wiem tylko jaki wpływ na moje statystyki ma fakt, że jedną z tych książek czytam trzy, pięć albo i osiem razy w roku?

Moją „Lalką” są „Igrzyska Śmierci” Suzanne Collins  oraz ich kontynuacje „W pierścieniu Ognia” i „Kosogłos”, chociaż najchętniej wracam do pierwszej części (pierwszy raz przeczytałam ją we wrześniu 2009). Na nią zawsze znajdę czas, odmówię sobie nowej – która krzyczy do mnie z księgarnianej wystawy, a sięgnę znowu po nią. Jak ona to robi?

Nawet nie wiem do jakiego gatunku ją zaliczyć – gdzieś tam pojawia się informacja, że to fantastyka, ale ani to fantasy – bo gnomów i krasnoludów tu nie uświadczysz, ani science fiction – żadnych odległych galaktyk czy świetlnych mieczy – a z nowoczesnej technologii  - co najwyżej prysznic z hydromasażem i telewizor na całą ścianę (no dobra jest jeszcze poduszkowiec). Można ją zaliczyć do literatury postapokaliptycznej, futurystycznej - Tylko, że ta przyszłości jest przerażająco podobna do teraźniejszości.

Opis fabuły powtórzę za wydawcą:

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Igrzyskach śmierci, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny a musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, a jest prawdziwa walka o przetrwanie...
 

Od siebie tylko dodam, że czyta się ją z zapartym tchem, pochłaniałam słowa z jednej strony i nie mogłam się doczekać, co będzie na następnej. Bo w tej książce – co kartka to niespodzianka – rzadko miła. Pełna napięcia i zwrotów akcji, nie raz można się uśmiechnąć (mimo wszystko) a wielokrotnie wzruszyć. A jej kolejne części tylko utwierdzają w przekonaniu, że Suzanne Collins jest naprawdę utalentowana pisarką.
Domyślnym odbiorca tej książki jest młodzież – ale starsza, czy raczej dojrzała – tu nie ma miejsca na czary, wampiry, wróżki, upadłe anioły. To poważna sprawa – a fabuła jest głębsza krwawa jatka na igrzyskach – to książka o ludziach i  ludzkości, uczuciach, pieniądzach, władzy, polityce, głodzie…

 

Tu zwiastun książki:

Film, ma się rozmieć też już powstał - na razie z pierwszej części:

Ostatnie multimedia - Zobacz wszystkie multimedia (1)
   

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11314
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2384836

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.