Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: ryszawa  
 Data Publikacji: 27.09.2018, godz. 12:02 • Ranga (25) • Wyświetleń 27
Akcja powieści "Wczoraj" toczy się we współczesnym społeczeństwie brytyjskim, ale różni się znacznie od tego, jakie toczy się w realnym świecie, istnieją bowiem dwie grupy ludzi: monosi - pamiętający tylko jeden dzień wstecz i wyżsi klasą duosi - pamiętający dwa dni. Do tej pory nie spotkałam się z tematyką dotyczącą pamięci krótkotrwałej, która dodatkowo połączona byłaby z thrillerem, toteż wiedziałam, że muszę tę książkę przeczytać.

 

Tytuł: Wczoraj

Autor: Felicja Yap 

Wydawnictwo: W.A.B.

Gatunek: kryminał

Liczba stron: 416


Akcja powieści „Wczoraj” toczy się we współczesnym społeczeństwie brytyjskim, ale różni się znacznie od tego, jakie toczy się w realnym świecie, istnieją bowiem dwie grupy ludzi: monosi – pamiętający tylko jeden dzień wstecz i wyżsi klasą duosi – pamiętający dwa dni. Do tej pory nie spotkałam się z tematyką dotyczącą pamięci krótkotrwałej, która dodatkowo połączona byłaby z thrillerem, toteż wiedziałam, że muszę tę książkę przeczytać.

Z rzeki Cam zostaje wyłowione ciało kobiety, wszystkie tropy prowadzą do będącego w mieszanym związku duosa Marka - pisarza, który właśnie próbuje swych sił w polityce. Kiedy w progu jego domu staje nadkomisarz Hans, wie, że nic już nie będzie takie jak wcześniej, zwłaszcza że jego żona Claire dowiaduje się, że zdradzał ją z ofiarą. Jest on na pewno zamieszany w całą intrygę, ale czy to on zabił? 

Wyobrażanie sobie świat, w którym wszystko, co pamiętacie, zawdzięczacie elektronicznemu pamiętnikowi, w którym codziennie zapisujecie istotne fakty, a który to przypomina Wam o nich co rano? Świat w którym ludzie, którzy pamiętają dwa dni, są w o wiele lepszym położeniu od tych, którzy pamiętają tylko jeden? Zdaje się, że dwadzieścia cztery godziny mogą być wielką przepaścią. Duosi mogą zajmować ważne stanowiska, piąć się po szczeblach kariery, zdobywać sukcesy, podczas gdy monosi, są traktowani jako gorsi, głupsi obywatele, którzy nie są w stanie niczego osiągnąć. Osobiście nie wyobrażam sobie tego, by o smacznym obiedzie, udanej randce, czy pięknej piosence miałoby mi przypominać urządzenie. Z drugiej strony mogłabym omijać niewygodne fakty, o których zapomniałabym, gdybym ich nie zapisała. Chyba jednak wolę pamiętać wszystko – i to dobre, i to złe.

Wczoraj” jest połączeniem kilku gatunków. Według mnie jest to przede wszystkim kryminał z elementami science fiction i psychologii. Czas akcji ogranicza się wyłącznie do jednego dnia, z dodatkiem retrospekcji z przeszłości. Dzieje się natomiast tak dużo, że tych kilka godzin w zupełności wystarcza, zwłaszcza że bohaterowie nie zdążą o nich zapomnieć. Narratorów mamy tutaj czterech: wyłowioną z rzeki Sophię, którą poznajemy za pomocą pozostawionego przez nią dziennika, nadkomisarza Hansa, który za wszelką cenę próbuje do końca dnia złapać przestępcę, cierpiącą na depresję Clairę, która właśnie odkryła, że jej małżeństwo nie jest idealne i Marka, będącego głównym podejrzanym. Każda z postaci ma coś na sumieniu, a gdy ich tajemnice wychodzą na światło dzienne, książka nabiera tempa i wbija czytelnika w fotel, podobnie jak jej zakończenie, którego się zupełnie nie spodziewałam.

Wczoraj”, to przede wszystkim dobrze uknuta intryga i bardzo dobrze skonstruowana fabuła. Nie mogę uwierzyć, że jest to debiutancka powieść autorki, niejeden pisarz mógłby ustąpić jej miejsca na liście najlepszych pisarzy. Pozycja ta spodoba się na pewno miłośnikom gatunku, zwłaszcza że fabuła jest oryginalna. Zostawiam  link do ebooka oraz zachęcam do zapoznania się z innymi książkami, w promocyjnych cenach na stronie Virtialo.

 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję: 

 

http://virtualo.pl/audiobook/za-zamknietymi-drzwiami-i201099/

Ostatnie multimedia - Zobacz wszystkie multimedia (1)
   

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11341
obrazów: 7630
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2429867

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.