Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: Czytalski  
 Data Publikacji: 08.08.2018, godz. 13:32 • Ranga (259) • Wyświetleń 259
Legenda o Armii Krajowej jako wojsku złożonym jedynie z kryształowo czystych i moralnie niezłomnych żołnierzy to, niestety, tylko legenda.

Książka Wojciecha Lady przedstawia ciemną stronę tej formacji. Początkowo zakładano, że będzie to nieliczna, dobrze wyszkolona i uzbrojona organizacja mająca walczyć z wrogiem w konspiracji. Po pewnym czasie AK liczyła już 5 tys. żołnierzy. Siłą rzeczy dowódcy poszczególnych jednostek nie mieli możliwości zweryfikować czy wszyscy w ich szeregach byli tam z pobudek czysto patriotycznych. Pewna część chciała po prostu znaleźć przykrywkę dla działań w zorganizowanych grupach przestępczych. Przełożeni byli świadomi pewnych patologii, jednak czas wojny nie sprzyjał sprawiedliwości. Tym bardziej, że oprócz AK w terenie działały także inne formacje, np. Gwardia Ludowa czy NSZ. Bardzo często także zwykłe grupy bandytów podszywały się pod jednostki partyzanckie.

Autor dokumentuje nie tylko walki w lasach. Powstanie warszawskie również było "świetną" okazją do przestępstw - grabieży, pobić i morderstw. Te ostatnie nie były wcale tak rzadkie jak mogłoby się wydawać. Samowolne sądy podejrzewanych o kolaborację czy zwykłe "wyrównywanie rachunków" były na porządku dziennym.

Koniec wojny nie oznaczał końca działalności partyzantów. Autor jedną z części książki poświęcił początkowemu okresowi istnienia PRL - dla sporej części żołnierzy konspiratorów zmienił się tylko wróg.

Wojciech Lada tworząc tę książkę wykonał naprawdę ogromną pracę. Zeznania świadków są niespójne, ci którzy byli winni zabójstwom oczywiście próbowali się wybielić. Bardzo często wskazywali osoby już nie żyjące jako prowodyrów lub wykonawców egzekucji. Nie ograniczył się również do suchego przedstawiania faktów - przytacza również mechanizmy psychologiczne, które sprawiają, że zwykli ludzie pociągają za spust. Przykładem są tu wielokrotnie cytowani Lucjan "Sęp" Wiśniewski (bohater "Ptaków drapieżnych" Emila Marata i Michała Wójcika) oraz Stefan Dąmbski. Bibliografia na końcu zawiera spis około 200 pozycji na których opierał się autor. Dodatkowym atutem są liczne zdjęcia, zarówno dokumentów, jak i "bohaterów" tej pozycji.

Książka jest przede wszystkim kierowana do pasjonatów historii, ale warto się z nią zapoznać, aby mieć inne spojrzenie na Armię Krajową.

 

http://czytalski.pl


Tytuł: Bandyci z Armii Krajowej

Autor: Wojciech Lada

Wydawca: Znak Horyzont

Rok wydania: 2018

Stron: 304

Ostatnie multimedia - Zobacz wszystkie multimedia (1)
   

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11338
obrazów: 7629
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2411848

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.