Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: Czytalski  
 Data Publikacji: 16.07.2018, godz. 09:19 • Ranga (378) • Wyświetleń 378
Profesorowa Zofia Szczupaczyńska bierze udział w seansie spirytystycznym. Zgromadzonym objawia się zmarły, ale zdecydowanie nie w taki sposób jak się spodziewali. Śmierć jednego z nich powoduje, że stateczna mieszczka znów czuje w sobie żyłkę detektywa.

"Seans w Domu Egipskim" to już trzecia odsłona cyklu retro kryminałów, których główną bohaterką jest profesorowa Zofia Szczupaczyńska, na co dzień stateczna pani domu. Jednak co jakiś czas w jej otoczeniu zdarzają się sprawy, które budzą w niej ukrytą pasję detektywistyczną. Tym razem, wraz z sędzią śledczym Klossowitzem, zajmuje się sprawą śmierci jednego z uczestników seansu spirytystycznego, który odbywał się w tytułowym Domu Egipskim. Sprawa jest bardzo delikatna i dlatego Zofia ma niewiele czasu na jej rozwikłanie. Śledztwo jest tym trudniejsze, że podejrzanych jest sporo, a ich wspólne powiązania z każdą pozyskaną informacją wydają się coraz bardziej skomplikowane. Ponadto profesorowa musi się spotykać z ludźmi, od których najchętniej trzymałaby się z daleka, ale cóż znaczą takie niedogodności, kiedy u kresu czeka satysfakcja z odnalezienia sprawcy?

Charakterystycznymi cechami dwóch poprzednich odsłon było wierne odzwierciedlenie Krakowa z końca dziewiętnastego wieków, jego ówczesnych mieszkańców, powiązań społecznych oraz humor. Niestety, tym razem zabrakło tego ostatniego czynnika. Autorka (a właściwie autorzy, bo Maryla Szymiczkowa to pseudonim, pod którym ukrywają się Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński) skupiła się na przedstawieniu atmosfery fin du siècle. Głównym jej elementem w fabule jest Stanisław Przybyszewski, który jest tutaj symbolem dekadentyzmu. To z nim profesorowa toczy najmocniejsze bitwy na poglądy, których odmienność jest tak skrajna, że tarcia są nieuniknione. Szkoda tylko, że w tym wszystkim Szczupaczyńska straciła swoją zdolność do ripost, co odebrało mi pewną radość z lektury.

Nieco lepiej ma się wątek kryminalny, choć tutaj śledztwo toczy się tak jakby mimochodem. Zofia otrzymuje pewne strzępy informacji, ale przyznam szczerze, że w trakcie lektury nie byłem w stanie ich poukładać w taki sposób, żeby przed końcem książki powiedzieć, kto zabił. Z jednej strony to dobrze, że zakończenie zaskakuje, ale z drugiej odniosłem wrażenie, że jako czytelnik nie dostałem wszystkich faktów i nie mogłem w pełni uczestniczyć w sprawie.

Jak wcześniej napisałem jest to trzeci tom serii, ale nie ma problemu z przeczytaniem go jako samodzielnej pozycji - niewielka ilość nawiązań do poprzednich części oraz brak "spojlerów".

 

http://czytalski.pl


Tytuł: Seans w Domu Egipskim

Autor: Maryla Szymiczkowa

Wydawca: Znak literanova

Rok wydania: 2018

Stron: 304

Ostatnie multimedia - Zobacz wszystkie multimedia (1)
   

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11338
obrazów: 7629
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2411847

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.