Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: Czytalski  
 Data Publikacji: 26.06.2018, godz. 08:31 • Ranga (648) • Wyświetleń 648
Klara budzi się na klatce schodowej swojego bloku. Nie pamięta skąd się tam wzięła, ale wkrótce przekonuje się, że od jej wyjścia z domu minęły dwa dni. Próbując rozwiązać zagadkę brakujących dni, znajduje informacje o podobnym zdarzeniu dotyczącym dziewczyny w Berlinie.

"W pułapce" to trzecia książka Magdy Stachuli. Tak jak dwie poprzednie jest to thriller psychologiczny. Nie miałem okazji ich czytać, ale po lekturze obecnej mam chęć to nadrobić.

Autorka w bardzo dobry sposób przedstawia jak na taką samą sytuację reagują różne osoby. W książce mamy dwie bohaterki - obie zostają porwane i uwolnione po kilku dniach. O ile jednak Klara postanawia dowiedzieć się co się stało i podejmuje się prywatnego śledztwa, tak Lisa załamuje się i zamyka w sobie. Leczy się u psychoterapeuty, unika ludzi i cały czas rozpamiętuje to wydarzenie. Postać ta jednak nie jest tak zupełnie jednoznaczna - bo choć jest załamana, to mamy też tu przedstawione zachowania, które zupełnie do takiej postawy nie pasują. I właśnie ta część jest dla mnie najbardziej interesująca - bardzo byłem ciekawy jak daleko się posunie Lisa w swojej obsesji. Plus także za zakończenie nawiązujące do tego wątku.

Ogólnie podobała mi się koncepcja kontrastu, która mocno polaryzuje wydarzenia w fabule i ją napędza. Dotyczy ona nie tylko samych bohaterek, ale również ich otoczenia. Z jednej strony jest rodzina Klary, z surowym ojcem na czele. Paradoksalnie to właśnie ten rodzaj wychowania spowodował, że dziewczyna znajduje w sobie siłę aby stawić czoła strachowi i tej niepewności co się stało. Z drugiej strony są bliscy Lisy - kochający swoje dzieci, ale przez to pozwalający swojej córce na ciągłe obawy.

Pomiędzy tymi dwiema historiami przeplata się jeszcze jedna - to relacja porwanej dziewczyny, jednak dopiero pod koniec dowiadujemy się kto to jest. Przy okazji poznajemy motywację człowieka stojącego za wydarzeniami w książce.

Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie, co w przypadku takich historii sprawdza się najlepiej. Pozwala na bezpośrednie przekazanie stanu umysłu człowieka, co jest bardzo istotne w przypadku thrillerów psychologicznych.

Podsumowując - bardzo dobra pozycja w swoim gatunku.

 

http://czytalski.pl


Tytuł: W pułapce

Autor: Magda Stachula

Wydawca: Znak literanova

Rok wydania: 2018

Stron: 294

Ostatnie multimedia - Zobacz wszystkie multimedia (1)
   

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11318
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2389162

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.