Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: Czytalski  
 Data Publikacji: 07.05.2018, godz. 09:41 • Ranga (433) • Wyświetleń 433
Rok 219 p.n.e. Dwaj młodzieńcy z Kartaginy, Hanno i jego przyjaciel Suni, wyprawili się na połów ryb. Nieszczęśliwy splot okoliczności sprawił, że zostają złapani przez piratów i sprzedani w rzymską niewolę. Tymczasem na Półwyspie Iberyjskim Hannibal Barkas szykuje swoją armię na wojnę z Rzymem.

Ben Kane jest znanym autorem powieści rozgrywających się w różnych okresach historii starożytnego Rzymu. Jego najnowsza trylogia osadzona jest w czasie drugiej wojny punickiej. To właśnie wtedy miał miejsce słynny przemarsz przez Alpy wojsk pod wodzą Hannibala, który dzięki temu zaatakował Italię od północy.

Fabuła książki biegnie kilkutorowo, ale wszystkie wątki są ze sobą związane. W głównym śledzimy losy Hanno i Suniego, choć w pewnym momencie historia skupia się na tym pierwszym. Drugi wątek skupia się na ojcu i braciach Hanno, którzy dołączają do zgrupowania kartagińskiego i to z ich perspektywy śledzimy wyjątkowy manewr Hannibala i zmagania z licznymi przeszkodami na drodze. W trzecim wątku obserwujemy rzymską rodzinę - Fabrycjusza, jego żonę Atrię oraz dzieci - Kwintusa i Aurelię. Oni zostają właścicielami Hanno, ale także mają swoje obowiązki wobec imperium i mężczyźni stają w szeregach wojska, które ma powstrzymać wrogi atak na Italię. Wszystkie te wątki splatają się pod koniec książki, choć przebieg tego połączenia był w miarę przewidywalny.

Pomimo, że powieść ma prawie 600 stron to czyta się to naprawdę szybko. Autor bardzo czytelnie opisuje sceny batalistyczne oraz z dużą rzetelnością przykłada się do przedstawienia realiów tamtego czasu. Poznajemy więc zarówno uwarunkowania polityczne, jak i życie codzienne mieszkańców obu stron, choć ze względu, że większa część akcji dzieje się na terenach rzymskich, to oni są lepiej opisani. Dotyczy się to także spraw związanych np. z wyposażeniem żołnierzy lub taktyką. Na szczęście nie jest to pozycja naukowa, więc wszystkie te informacje są podane w przyjaznej formie wplecione m.in. w sceny bitewne.

Choć główni bohaterowie są postaciami fikcyjnymi, to na ich drodze stają również autentyczne osoby, które odcisnęły swoje piętno na historii ówczesnego świata. Przede wszystkim jest to Hannibal, który się podjął zadania pokonania wrogów Kartaginy na ich własnej ziemi. Poznajemy również przywódców Republiki, m.in. Publiusza Scypiona.

Na końcu znajduje się słowniczek terminów związanych głównie z uzbrojeniem opisanym w książce. Dodatkowo możemy też zapoznać się z fragmentem powieści "Spartakus".

Jeżeli interesuje was historia przyjaźni wystawionej na próbę przez wojnę to ta propozycja przypadnie wam do gustu. Potwierdza ona również fakt, że wojna się nie zmienia - zmieniają się tylko środki jakimi jest prowadzona.

 

http://czytalski.pl


Tytuł: Hannibal. Wróg Rzymu / Hannibal. Enemy of Rome

Autor: Ben Kane

Wydawca: Znak Horyzont

Rok wydania: 2018 / 2011

Strony: 640

Ostatnie multimedia - Zobacz wszystkie multimedia (1)
   

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11318
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2389212

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.