Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Instytucja
Dodany przez: eKulturalni  
 Data Publikacji: 27.04.2018, godz. 16:00 • Ranga (491) • Wyświetleń 491
…czyli kiedy stajesz pomiędzy młotem a kowadłem… Fikcyjni bohaterowie mają nie lada zadanie, by obrać odpowiednią drogę. Który element zwycięży – potężny dyktator, dobro kraju, rodzina czy własne przekonania?

Pierwszy raz zetknęłam się z twórczością Roberta Harrisa. Nie czytałam wcześniejszych jego książek, „Monachium” jest moją debiutancką przygodą i zdecydowanie – nie ostatnią. Dzieje II wojny światowej bardzo mnie interesują, dlatego też byłam ciekawa, co wyjdzie z połączenia, które serwuje  ten ceniony autor. Zadziwiające jest jak szybko przewraca się kartki jego książki. Sposób, w jaki umiejętnie ujmuje wydarzenia, zadziwia. Pierwszy raz spotykam się z tego rodzaju konwencją. Harris dokonuje czegoś wielkiego – nie boję się tego powiedzieć: wplatanie w realia historyczne wątków fikcyjnych, w dodatku w postaci dreszczowca, czego konsekwencją jest „Monachium” – to uczta dla każdego miłośnika soczystej literatury. Przeszkody nie stanowi tu brak zainteresowania historią, bo wplecenie w nią wątków spisku i szybko przebiegająca akcja powodują, że zostajemy niewolnikami świata autora do ostatniej strony.     

 „Monachium” przedstawia przebieg czterech dni, związanych z jakże kluczowym dla świata wydarzeniem, jakim jest podpisanie Układu Monachijskiego. Adolf Hitler chce za wszelką cenę doprowadzić do wojny, a premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain stara się załagodzić sprawę dla dobra pokoju w Europie. Poza tymi postaciami w toku akcji pojawiają się również dwaj przyjaciele z lat studenckich, po których ich drogi się rozeszły. Hugh Legat – trzeci sekretarz premiera Chamberlaina – i Paul Hartmann, pracujący w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Trzeciej Rzeszy. Obaj mają jeden cel – nie dopuścić do wojny.

Niezwykłą uwagę Harris przykłada do opisu postaci. Mam na myśli szczególnie premiera Wielkiej Brytanii, który ukazany jest jako ten ugodowy, który omija szerokim łukiem wojenne ścieżki i stara się załatwić wszystko polubownie bez konfliktu, ale z fantazją. Hitlera trudno jest się mu zmierzyć. Jego postanowienia i decyzje pokazują również, jak nieobliczalny jest kanclerz Rzeszy. Pisarz poświęcił wiele czasu na zgłębianiu historii, dlatego też wydarzenia przedstawione w „Monachium” są oddane jak najwierniej – oczywiście mam na myśli te rzeczywiste. Fikcyjne wątki uzupełniają w przypadku tej powieści fakty historyczne, których kulis nie jesteśmy w stanie poznać. Dzięki tej książce wzrasta jednak znacznie chęć zapoznania się z realiami tamtych wydarzeń.

Co do fikcyjności – Harris utrzymuje klimat niepokoju, jaki towarzyszył europejskiemu społeczeństwu przed wybuchem II wojny światowej i gdyby nie świadomość historyczna, trudno byłoby się domyślić, że to nie działo się naprawdę, a Legat i Hartmann nie istnieli.

Powieść pod każdym względem robi wrażenie. Łączenie ze sobą faktów przeszłości z gatunkiem, jakim jest thriller, to niesamowita zdolność, którą posiada właśnie Robert Harris. Pokazanie możliwych rozwiązań i zachowań od kuchni, do której nikt nie miał wstępu, intryguje, a zafascynowany czytelnik prosi o jeszcze więcej.

Daria Grenda

 

 

 

   

Ostatnie multimedia - Zobacz wszystkie multimedia (1)
   

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11314
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2384826

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.