Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: Czytalski  
 Data Publikacji: 04.04.2018, godz. 12:26 • Ranga (882) • Wyświetleń 882
Tytułowa Trupia Farma to ośrodek badawczy w Knoxville. Na tym ogrodzonym drutem terenie zwłoki poddawane są analizie ich rozkładu w rozmaitych warunkach. Badanie te są później wykorzystywane w śledztwach.

Pierwsza książka o Trupiej Farmie swego czasu była niemal "białym krukiem", za który trzeba było słono zapłacić. Nie wiem czy była tego warta, gdyż nie miałem okazji jej przeczytać. Jeżeli jednak jest tak samo dobra jak "Nowe śledztwa" to nie dziwię się takiemu stanowi rzeczy.
Bill Bass od 60 lat zajmuje się badaniami antropologicznymi, zarówno w klasycznym tego znaczeniu, jak i jako element procesu śledczego. Jest inicjatorem powstania specjalistycznego ośrodka badań, a wielu jego studentów podąża tą samą ścieżką, tworząc nowe metody analizy lub rozwijając technologie wspomagające policję i sądy w określaniu przyczyn śmierci lub identyfikacji odnalezionych kości.
W środku znajdziemy 13 spraw. Niektóre z nich są dosyć proste, jak np. ta gdzie w ciągu paru godzin na miejscu zbrodni Bass określa kto, kiedy i jak zginął. Inne są bardzo skomplikowane i ich rozwiązanie zajmuje miesiące i wymaga zaangażowania całej rzeszy specjalistów z różnych dziedzin nauki. Taka była sprawa Leomy Patterson, gdzie nawet wynik badania DNA nie był jednoznaczny (autor kilkukrotnie podkreśla, że nie jest to w stu procentach pewna metoda, nie jest też ani szybka, ani tania). Z góry ostrzegam przed drastycznymi opisami w rozdziale piątym. Stan zwłok jest przedstawiony realistycznie.
W trakcie opisywania każdego przypadku dostajemy naprawdę dużo ilość informacji o historii i stanie obecnym (na rok 2007) metod służących do identyfikacji kości, badań ich uszkodzeń, analiz antropologicznych, odtwarzania twarzy, itp. w jednym tylko przypadku były to wiadomości mało interesujące, bo historia poszukiwań samolotu przy użyciu sonaru niekoniecznie pokrywała się z celem książki.
Na końcu znajdziemy krótki słownik najważniejszych terminów związanych z antropologią sądową i trzy tablice anatomiczne przedstawiające układ ludzkich kości.
Jeżeli jesteście fanami serialu pokroju "CSI" to lektura "Trupiej Farmy" pozwoli wam zweryfikować swoje poglądy na temat przedstawianych tam procedur i badań. A nawet jak nie oglądacie tego typu produkcji, to zachęcam do sięgnięcia, bo są to naprawdę interesujące tematy.

P.S. Dodatek muzyczny związany jest z jednym z "bohaterów" sprawy prowadzonej przez Billa Bassa.


 

http://czytalski.pl


Tytuł: Trupia Farma. Nowe śledztwa / Beyond the Body Farm
Autor: Bill Bass, Jon Jefferson
Wydawca: Znak literanova
Rok wydania: 2018 / 2007
Stron: 302

Ostatnie multimedia - Zobacz wszystkie multimedia (1)
   

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11318
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2389110

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.