Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: Pożeracz światów  
 Data Publikacji: 20.09.2018, godz. 22:06 • Ranga (45) • Wyświetleń 45
Niewielki, ale bardzo intensywny zbiór opowiadań, w których Krzysztof T. Dąbrowski wykorzystując różne stylistyki (bizarro, weird, ghost story) zadaje wiele pytań. Nierzadko w bardzo przewrotny sposób.

Pytania, pytania... To one właśnie są podstawą tego zbioru, wspólnym mianownikiem wszystkich - nierzadko zwariowanych, smutnych czy okrutnych - historii. Czym jest śmierć i co naspo niej czeka?  A gdyby ta spojrzeć na odwrót?  Jaki jest Bóg? Jak ludzcy jesteśmy tak naprawdę, w głębi? A może jesteśmy tylko zwierzętami sterowanymi oprócz instynktów jakąś inną siłą? Dużo tych pytań, dużo rozważań, odpowiedzi możemy nawet nie poznać. No dobra, ale przecież wielu pisarzy z kręgów fantastyki i horroru takie i inne pytania zadaje, więc co sprawia, że ta pozycja jest tak ciekawa?
Szczerość i empatia. Widać, że Autora dręczy i męczy wiele dociekań, które ubiera w ciekawe pomysły i pisze opowiadania. Bardzo osobiste te pytania i dywagacje. Duża jest też doza empatii, gdy odwraca role czy czas w utartych schematach i każe nam spojrzeć inaczej. Bierze czytelnika za rękę i mówi "chodź ze mną na drugą stronę". Nie jest tu lekko, bo humor występuje, ale nie w roli kluczowego składnika, jest za to dużo cierpienia, smutku, ludzkiego okrucieństwa (to wobec zwierząt bolało najbardziej - nawet po wzięciu poprawki na to, że Autor zwierzakom pomaga), zadumy, lęków i zaprzepaszczonych szans.
Wiele tematów to jedno, ale spektrum pomysłów też zaskakuje. Zbrodnia doskonała, ghost story, weirdowe odwrócenie czasu, informatyk mobilizujący się do podrywu, umierający żul, kosmonauci docierający do granicy Wszechświata, potwór z szafy który okazuje się czymś zupełnie innym... Tu nie ukrywam, największe wrażenie wywarł na mnie "Portret", który szybko zatarł początkowe wrażenie echa Oskara Wilde'a. Potwornie dobra historia.
Wspomniany Portret jest też przykładem, jak głęboko w umysł i emocje bohaterów wchodzi Krzysztof T. Dąbrowski - konfrontując ich z przeszłością, z ich wyborami, z lękami i Nieznanym, z kronikarską szczegółowością rejestrując ich stany, myśli, wrażenia. Tu właśnie ta szczerość i empatia ukazują się w pełnej krasie, otaczając nas galerią różnorodnych, prawdziwych (nawet w swej fantastyczności, jak znudzony anioł Armuel) postaci.
Krótka forma Krzysztofa T. Dąbrowskiego to wyraziste, bezlitosne opowiadania, jaskrawo ukazujące problemy, zjawiska i sytuacje. Jako że zacząłem już lekturę Jego powieści mogę powiedzieć że jest chyba nawet lepiej, bo skupiony na historii jednego bohatera eksploatuje go intensywnie, odsłaniając wspomnienia, stopniując lęki i emocje, budując atmosferę tajemnicy.
Jeżeli nie boicie się radykalnej odmiany swojego spojrzenia - sięgnijcie po ten tomik.

 

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11341
obrazów: 7630
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2429958

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.