Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: Czytalski  
 Data Publikacji: 13.03.2018, godz. 13:30 • Ranga (600) • Wyświetleń 600
Kacper Zborowski po latach wraca do rodzinnego Jarocina. Jego wyjazd nie był dobrowolny - uciekł z koszmarnego domu dziecka. Teraz po raz kolejny musi stawić czoła wspomnieniom i jednocześnie wydostać się z kłopotów, które dopadły go zaraz po powrocie. Na dodatek wszystko wskazuje, że jego zaginiony ojciec jest z tym wszystkim powiązany.

"Mroczny układ" to czwarta książka Dawida Waszaka i jednocześnie druga część cyklu rozgrywającego się w Jarocinie. Przyznam, że jest to moje pierwsze zetknięcie z tym autorem, ale zdecydowanie nie ostatnie.
Rzadko kiedy zgadzam się z okładkowymi rekomendacjami, lecz tym razem są bardzo zgodne z moimi odczuciami po lekturze. Książka od początku wciąga w swoją fabułę i do końca nie chce wypuścić. Główny bohater stara się rozwiązać zagadkę morderstwa jego dziewczyny, ale im dalej brnie w śledztwo, tym bardziej niepokojące są jego rezultaty. Okazuje się, że jego koszmar związany z pobytem w domu dziecka nie był tak całkiem przypadkowy, a ucieczka była nie na rękę kilku wpływowym ludziom. Lista umoczonych rośnie w szybkim tempie, a wraz z tym rośnie wysokość stołków na których siedzą. Istotnym wątkiem jest też zagadkowe zniknięcie ojca Kacpra, który tuż przed tym zdarzeniem zaczął zachowywać się jak osoba chora psychicznie. Ta historia była opisana w pierwszej części cyklu ("Czerwień obłędu"), ale nie trzeba jej znać, gdyż w trakcie lektury poznajemy szczegóły i wyjaśnienie, choć nie wiem czy będąc na miejscu Kacpra byłbym w stanie się pogodzić z prawdą.
Autor wprowadził w fabule dużo zwrotów akcji i nie odpuszcza aż do samego końca. Kiedy już myślałem, że sprawa zamknięta, pisarz dołożył jeszcze coś nowego i pozostawił mnie w oczekiwaniu na więcej, choć muszę przyznać, że kontynuacja byłaby sporym wyzwaniem.
Kilka słów odnośnie bohaterów. Kacper jest całkiem dobrze poprowadzoną postacią. Traumatyczne przeżycia w sierocińcu i tajemnicze zaginięcie ojca stanowią dobrą motywację, aby pchać się - wbrew rozsądkowi - w szukanie winnych takiego stanu rzeczy. Linda również ma powody do pomocy Kacprowi, choć są one nieco słabiej umotywowane i tu już zupełnie brak jej instynktu samozachowawczego. Plus - do samego końca podejrzewałem ją o grę na dwa fronty.
Podsumowując - naprawdę dobry thriller, warty polecenia nie tylko dla fanów tego gatunku i zasługujący na szerszą promocję.


 

http://czytalski.pl


Tytuł: Mroczny układ
Autor: Dawid Waszak
Wydawca: Novae Res
Rok wydania: 2018
Stron: 350

Ostatnie multimedia - Zobacz wszystkie multimedia (1)
   

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11318
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2389151

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.