Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: ryszawa  
 Data Publikacji: 19.09.2018, godz. 21:52 • Ranga (55) • Wyświetleń 55
Nina wychowywana jest tylko przez matkę. Całe nastoletnie życie żyje skromnie. Dopiero gdy wyrusza na studia do Warszawy, wszystko diametralnie się zmienia. Poznaje Miłosza - tajemniczego, ekscentrycznego wykładowcę, który ma w sobie coś, dzięki czemu nie sposób mu się sprzeciwić. Ma on również swoje sekrety, o których kobieta wolałaby nie wiedzieć. Pewnego dnia mężczyzna znika, a Nina poznaje jego historię.

 
Tytuł: Historia złych uczynków
Autor: Katarzyna Zyskowska
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: literatura współczesna
Liczba stron: 512
Premiera: 26.02.2018 r.
 

Nina wychowywana jest tylko przez matkę. Całe nastoletnie życie żyje skromnie. Dopiero gdy wyrusza na studia do Warszawy, wszystko diametralnie się zmienia. Poznaje Miłosza – tajemniczego, ekscentrycznego wykładowcę, który ma w sobie coś, dzięki czemu nie sposób mu się sprzeciwić. Ma on również swoje sekrety, o których kobieta wolałaby nie wiedzieć. Pewnego dnia mężczyzna znika, a Nina poznaje jego historię.

„Historia złych uczynków”, to mocna książka, choć początkowo się taka nie wydaje. Jej akcja nie mknie do przodu jak oszalała, za to stopniowo odsłania kolejne strony kart. Tak naprawdę najważniejsze informacje poznajemy na jej końcu, a wydawać by się mogło, że już w połowie wszystko jest jasne i oczywiste.

Bohaterów poznajemy powoli, jest ich całkiem sporo, momentami można się pogubić w zawiłościach drzewa genealogicznego, ale wystarczy chwila namysłu, by wrócić na właściwy tor. Postacie występujące w powieści są wyraziste i różnorodne. Wszystkie posiadają swoje tajemnice, które lepiej by nigdy nie wyszły na światło dzienne.

Fabuła pokierowana została w sposób dwubiegunowy. Z jednej strony mamy Ninę, jej życie oraz wspomnienia, a z drugiej poznajemy bohaterów przedwojennej podwarszawskiej wsi. Na pozór przeszłość nie ma nic wspólnego z teraźniejszością, ale z czasem okazuje się, że nie do końca jest to prawda. Felicja i Bronek – tych dwoje daje początek całemu biegowi wydarzeń, całemu złu. Jedne wakacje zmieniają wszystko, gdy wybucha wojna.

Podoba mi się, że autorka zadbała o detale. Mimo przeplatającej się akcji, nic nie zostało pominięte, po skończonej lekturze czytelnik wie wszystko, co wiedzieć powinien. Klimat, w jakim Katarzyna Zyskowska poprowadziła historię, sprawia, że nie sposób się od niej oderwać. Pozycja ta ma w sobie coś nowego, nie jest kolejną książką powielającą schematy. Występuje w niej prawdziwa mieszanka emocji, jest w niej wiele bólu, niespełnionych marzeń i nadziei, są obietnice i złudzenia, są również pozory szczęścia.  Erotyzm, chwile cielesnej przyjemności, mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji. Z całą pewnością wiedzą o tym bohaterowie „Historii złych uczynków”.

Czy spotkanie Niny i Miłosza było przypadkowe? Co kryją w sobie mury starego domu? Co z tym wszystkim wspólnego ma las i sowa? Koniecznie przeczytajcie! Polecam. 
 
 
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak

https://www.znak.com.pl/

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11341
obrazów: 7630
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2429933

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.