Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: Pożeracz światów  
 Data Publikacji: 09.09.2018, godz. 10:37 • Ranga (63) • Wyświetleń 63
Jeszcze można kupić specjalny, zimowy numer Okolicy Strachu, a ja chciałem podzielić się wrażeniami z lektury poprzedniego, jesiennego. Tradycyjnie solidna objętość, świetna okładka i znane nazwiska utwierdzają pozycję Okolicy jako najbogatszego i najlepiej przygotowanego czasopisma traktującego o grozie na polskim rynku.

Co w środku? Opowiadania kiedyś traktowałem jako tą ciekawszą część, od jakiegoś czasu ustępują miejsca świetnej publicystyce - co nie znaczy, że nie było tu paru fajnych pozycji.
Na uwagę zasługują na pewno Mateja i Zajączkowski - oba świetne ghost story, ponownie intrygujący Jastrzębowski, oczywiście Guy N. Smith (#smithoweświry - chociaż tu zakończenie jakby urwane i pisane w pośpiechu), dość dramatyczne opowiadanie Marty Sobieckiej, ciekawe Nowakowskiego (ale czegoś mi tam brakowało, chyba zbyt dosłowne było przełożenie filmu na losy bohaterów). Zawiodłem się za to na okładkowym Skidmore Dentona.
Wywiad ze Spasojevicem - dobrze poprowadzony, przeczytałem przed oglądem filmu. Obejrzałem chyba pół i uznałem, że reżyser ma podejście "jestę artystą, a jeżeli mnie krytykujesz to nie rozumiesz mojej wizji i tego co mam w głowie". Żałuję straconego czasu.
Publicystyka za to, ho, ho. Olga Kowalska ponownie świetnie o Bedlam, Jacek Radzymiński z bardzo interesującym tematem fotografii cmentarnych i śmiertelności dzieci (mam nadzieję na więcej tekstów), Szyszko znów za drzwiami prosektorium - obala mity o balsamowaniu, Przyłucki o grozie w teatrze, Simon Zack filmowo o Predatorze, do tego tekst o Jodorowskim (może kiedyś coś obejrzę, bo intrygujące) i Korsarz o grozie w muzyce - tym razem Miciński, świetny tekst.
Kolejny numer już czeka na swoją kolej, a ja coraz bardziej skłaniam się do życzenia przewagi objętościowej publicystyki. Tymczasem ciekawym teorii literackiej grozy polecam zakup książki Sławomira Studniarz o Edgarze Allanie Poe.

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11318
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2389198

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.