Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: ryszawa  
 Data Publikacji: 14.12.2017, godz. 00:08 • Ranga (1003) • Wyświetleń 1003

 

Tytuł: Żywi i umarli w Winsford 

Autor: Håkan Nesser

Wydawnictwo: Czarna Owca

Gatunek: thriller

Liczba stron: 408

Premiera: 17.08.2016

 


O matko i córko i wnuczko, jaka ta książka jest nudna! Nie nazwałabym jej thrillerem, tylko obyczajówką z nutą dramatu. Całość jest jedną długą opowieścią o nowym miejscu pobytu głównej bohaterki oraz retrospekcją wydarzeń z przeszłości, które nie dają jej spokoju. Rozdziały naprzemiennie opisują teraźniejszość oraz miniony czas.

Maria jest samotną Szwedką, która wprowadza się do domu na angielskiej wsi. Większość dni spędza na spacerowaniu oraz rozmyślaniu o swoim życiu. Za jedynego towarzysza służy jej pies. Wspomnienia, do których wraca, odkrywają przed czytelnikiem prawdę o jej nieudanym związku oraz o pewnym zdarzeniu, do którego doszło w niedalekiej przeszłości.

Do mnie całkowicie nie przemawia typ powieści prowadzony jak monolog. W książce brakuje akcji, nie ma żadnego napięcia, ani interakcji między bohaterami, jest za to dużo opisów. Zakończenie zostało jakby doklejone. Sama historia jest nieprzekonująca, mimo ciekawego klimatu, przebrnięcie przez przeszło czterysta stron jest nużące. Jeśli ominie się wszystkie, nic niewnoszące do treści fabuły opisy, otrzyma się ciekawszą opowieść.

Jeśli już zdecydujecie się na tę pozycję, to radzę czytać ją jednym ciągiem. Przy każdym jej odłożeniu, jest ciężko ponownie do niej wrócić. „Żywi  i umarli w Winsford”, to moje pierwsze spotkanie z autorem. Na półce czeka na mnie jeszcze „Powrót” i aż boję się po niego sięgnąć.

Z główną bohaterką, z całą pewnością jest coś nie tak. Mam wrażenie, że Maria jest niestabilną emocjonalnie kobietą w średnim wieku. Całą uwagę skupia na samej sobie, co czyni ją samolubną osobą. Ma słaby charakter, jest nieszczęśliwa oraz nieco zagubiona.

Na plus zasługuje tajemniczy klimat, autor bardzo dobrze oddał atmosferę miasteczka oraz rozterki Marii będącej w ciężkim punkcie swego życia. Jest ponuro, przygnębiająco, czuć skandynawski klimat. Pozytywne cechy powieści zabija jednak fakt, że nic w niej się nie dzieje. Może i literacko jest bez zarzutu, za to jest nudna. Cała intryga jest momentami nieskładna. Pozostałam również z pytaniami bez odpowiedzi.

„Żywi i umarli w Winsford”, to przygnębiająca powieść psychologiczna o trudach walki z przeszłością. Bez fajerwerków. Polecam fanom autora. Ja uważam, że zaczęłam przygodę z nim od złej powieści. 

 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Księgarni Tak Czytam

 

https://takczytam.pl/

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11318
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2390074

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.