Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: wujekbob  
 Data Publikacji: 04.05.2017, godz. 00:34 • Ranga (913) • Wyświetleń 913
„To tylko koniec świata” jest szóstym i zdecydowanie najlepszym filmem w karierze młodego i utalentowanego Xaviera Dolana. 28-letni reżyser znany ze swojej ogromnej wrażliwości, ale jednocześnie zabawy formą i ekspresją, podejmuje trudnych tematów: homoseksualizmu, tolerancji, akceptacji i przemijania. Najważniejszym punktem jest jednak rodzina: to wokół niej kręcą się wszystkie wydarzenia i stanowi tło dla całej opowieści.

Film jest adaptacją sztuki teatralnej zmarłego na AIDS Jeana-Luca Lagarce’a. Opowiada on o Louisie – mężczyźnie, który opuścił rodzinny dom, by zrobić karierę dramatopisarza. Po wielu latach nieobecności wraca na stare śmieci, by zmierzyć się z demonami przeszłości i wyznać najbliższym, że zmaga się ze śmiertelną chorobą. Boi się jednak, że wszyscy będą mieli mu za złe dawne grzechy i nikt nie przejmie się jego losami.

Louis ma w sobie ogromny żal, że musiał opuścić rodzinę. Patrzy na nią jak na film, a na ekranie oglądamy teledyskowe retrospekcje, które przenoszą nas do zupełnie innego świata z dzieciństwa Louisa. Dolan odkurzył nawet starą piosenkę grupy O-Zone - Dragostea din Tei, w rytm której radośnie pląsają bohaterowie.

Xavier Dolan na etapie promocji filmu wielokrotnie tłumaczył, jak żmudny był proces adaptacji sztuki. Scenariusz wymagał od niego wielu poprawek: część scen zostało wykreślonych, w niektórych został zmieniony układ, a przydługie monologi wymagały skrócenia. Reżyser zmienił także finał swojego dzieła, dzięki czemu osoby, które są zaznajomione ze sztuką Lagarce’a, również mogły się czymś zaskoczyć.

„To tylko koniec świata” jest zdecydowanie najlepszą produkcją w krótkiej, ale imponującej karierze Dolana. Film zdobył Grand Prix na zeszłorocznym festiwalu w Cannes, a krytycy uważali, że zasługiwał również na Złotą Palmę, do której był nominowany. Oprócz tego Dolan dostał Cezara za reżyserię i montaż, a Gaspard Ulliel został wyróżniony jako najlepszy aktor.

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11318
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2390063

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.