Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: wujekbob  
 Data Publikacji: 03.05.2017, godz. 12:19 • Ranga (880) • Wyświetleń 880
Maureen (grana przez Kirsten Stewart) mieszka w Paryżu, gdzie jeździ po ekskluzywnych butikach i robi zakupy dla jednej z największych celebrytek świata mody - Kyry. Jest jej prywatną asystentką, a także odbiera za nią drogie kreacje. Maureen przekracza jednak granice i pod nieobecność swojej pracodawczyni zostaje na noc w jej luksusowym apartamencie, gdzie przymierza drogie ubrania.

Główna bohaterka ma jednak mroczną tajemnicę – jest utalentowanym medium. Jej celem nie było zarobienie dużych pieniędzy, ale próba skontaktowania się ze swoim zmarłym bratem bliźniakiem – Lewisem. Za życia zawarła z nim pakt: kto pierwszy umrze, odezwie się z zaświatów i potwierdzi istnienie życia pozagrobowego. Maureen za dnia ugania się więc za drogimi kreacjami, a nocą siedzi w zapuszczonej posiadłości, gdzie wypatruje znaków od brata. Wszystko zaczyna się komplikować, kiedy dostaje tajemnicze wiadomości od anonima, który chcą ją wciągnąć w perwersyjną grę.

Za kamerą zasiadł Olivier Assayas – krytyk filmowy, który postanowił zostać reżyserem. Francuz kojarzony jest przede wszystkim z kinem artystycznym. W przeszłości nakręcił m.in. kostiumową adaptację Balzaka, różne wariacje w klimacie noir, biografie terrorystów, a nawet kryminały erotyczne. Assayas nie jest kimś, kto trzyma się jednego gatunku, dlatego w jego dziełach często spotykamy się z synkretyzmem. Tutaj otrzymujemy z jednej strony metafizyczne kino grozy, z drugiej opowieść o wychodzeniu z traumy i zastąpieniu żałoby narracją o wędrówce dusz, a z trzeciej satyrę na temat medialnych wizerunków. Assayas otwarcie kpi ze świata celebrytów i sugeruje, że świat mody nie ma nic do zaoferowania poza elegancją.

Kirsten Stewart to aktorka już znana Assayasowi. W 2014 roku zagrała w jego filmie Sils Maria, za co została nagrodzona Cezarem za najlepszą aktorkę drugoplanową. Zdaniem wielu krytyków to właśnie francuski reżyser wydobył z niej najlepsze cechy, dzięki czemu aktorka znana głównie ze Zmierzchu mogła pokazać swój prawdziwy talent. W filmie Personal Shopper gra bardzo ekspresyjną bohaterkę, która stroi dziwne miny i wykonuje różne gesty. Nawet z tak błahej czynności jaką jest palenie papierosa potrafi stworzyć swój własny spektakl. 

Personal Shopper jest filmem, który nie trafi w gusta wszystkich odbiorców. Na pierwszym pokazie w Cannes dla prasy został wygwizdany, następny spotkał się z neutralnym odbiorem, z kolei trzeci seans przyniósł mu owację na stojąco. Nie mamy do czynienia z typowym kinem grozy, lecz z thrillerem psychologicznym, któremu trzeba poświęcić dużo uwagi, by w pełni zrozumieć przesłanie reżysera.

 

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11318
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2390024

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.