Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: wujekbob  
 Data Publikacji: 29.04.2017, godz. 14:13 • Ranga (1121) • Wyświetleń 1121
Każdy człowiek potrzebuje jakąś pasję, którą może rozwijać. Często nadaje ona sens naszemu życiu, pozwala sobie stawiać nowe cele i wyzwania, a niekiedy możemy za jej pomocą uciec od codziennych problemów. Dla jednego będzie to sport, dla innego śpiew, a dla kolejnego czynności artystyczne. Dla wielu ludzi taką pasją jest jednak taniec – nie tylko sportowy, ale i towarzyski. Właśnie dziś, 29 kwietnia, po raz 35. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca.

Święto zostało ogłoszone w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, który działa pod zwierzchnictwem UNESCO. Dzień 29 kwietnia został wybrany na pamiątkę chrztu jednego z największych reformatorów tańca, Jeana-Gorges’a Noverre’a. Francuz był nie tylko znakomitym tancerzem i choreografem, ale również twórcą europejskiego teatru baletowego.

Z okazji Dnia Tańca każdego roku inny artysta przygotowuje specjalne orędzie, które jest adresowane do tych, którzy kochają i uprawiają taniec. W tym roku orędzie przygotowała Trisha Brown, jednak nie zdążyła wygłosić go osobiście. Amerykańska tancerka zmarła 18 marca tego roku po długiej walce z chorobą. Oto tekst jej orędzia:

„Zostałam tancerką, bo pragnęłam latać. Zawsze poruszało mnie przekraczanie siły ciążenia. Moje tańce nie zawierają ukrytych znaczeń. Są fizyczną formą ćwiczeń duchowych. Taniec przekazuje i rozbudowuje uniwersalny język komunikacji, rodzi radość i piękno, poszerza ludzką wiedzę. W tańcu chodzi o kreatywność wciąż od nowa w myśleniu, w działaniu, w tworzeniu, w przedstawianiu. Nasze ciała są narzędziem ekspresji, a nie odtwarzania. Świadomość tego wyzwala naszą zdolność tworzenia, jest najważniejszą lekcją i darem związanym z uprawianiem sztuki. Wbrew opinii niektórych krytyków życie artysty nie kończy się wraz z wiekiem. Taniec składa się z ludzi i idei. Widzowie mogą zabrać twórczy impuls do domu i uruchomić go w życiu codziennym” 

Taką radość i piękność zaobserwowałem na Ogólnopolskim Turnieju Tańca „Jantar”, który odbył się w elbląskim „Światowidzie” na tydzień przed Międzynarodowym Dniem Tańca. W turnieju wzięło udział mnóstwo młodych ludzi, którzy jeszcze nie są na poziomie profesjonalistów i popełniają drobne błędy, ale w dalszym ciągu chcą się uczyć i spełniać swoje marzenia.

W Elblągu pojawiły się kluby sportowe z całej Polski, a nawet z Kaliningradu, którego przedstawiciele zdominowali turniej w kategoriach, w których brali udział. Większość uczestników była bardzo młoda, dlatego z przyjemnością oglądało się ich występy. Widać było w nich mnóstwo pasji i zaangażowania. Nawet jeżeli mieli jeszcze braki techniczne, to i tak z występu na występ starali się zaprezentować jeszcze lepiej.

Jedna z młodszych uczestniczek powiedziała mi, że taniec jest dla niej wszystkim. Co najważniejsze, wybór takiej pasji nie należał do jej rodziców. Niestety często zdarzają się przypadki, kiedy dziecko jest zmuszane przez swoich niespełnionych rodziców do podjęcia lekcji, byle tylko osiągnąć w czymkolwiek sukces. Nie, Weronika sama podjęła taką decyzję i cieszy się, że teraz może rozwijać się i spełniać marzenia.

Takie podejście jest niezwykle ważne: nie można zmuszać dziecka do związania się z tańcem czy jakimkolwiek innym hobby, byle tylko zaspokoić potrzeby swoich rodziców. Pasja tańcem powinna wyniknąć naturalnie – to zajęcie, któremu trzeba poświęcić dużo czasu, zaangażowania i przede wszystkim chęci. Nie można osiągnąć sukcesu w tej dziedzinie, jeżeli nie myśli się o niej poważnie – podobnie jest zresztą podczas rozwijaniu innych zainteresowań.

- Tańczę już od dziesięciu lat i czuję, że z roku na rok jestem coraz lepsza – mówiła 15-letnia uczestniczka OTTS „Jantar”. – W tańcu ważne jest podejście instruktorów: najważniejsze to znaleźć kogoś z powołaniem, kto może nas dużo nauczyć.

Marta wskazała ważny problem. Duża część instruktorów pracuje z młodzieżą tylko dlatego, że ma z tego tytułu pieniądze. Z takim podejściem nie da się przekazać potrzebnej wiedzy i nauczyć techniki niezbędnej w rozwijaniu dalszej kariery. Na szczęście w Polsce jest wiele osób, które prowadzą szkoły tańca z pasją i pomagają najmłodszym adeptom wejść na wyższy poziom.

Międzynarodowy Dzień Tańca już dzisiaj, a jego oficjalne obchody odbywają się w tym roku w chińskim Szanghaju. Z tej okazji życzę wszystkim tancerzom samych sukcesów! A wy jak obchodzicie to święto?

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11314
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2384904

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.