Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: wujekbob  
 Data Publikacji: 15.04.2017, godz. 14:47 • Ranga (1099) • Wyświetleń 1099
Stephen Gagnan to człowiek, który jest już znany w świecie Hollywood, ale nie jako reżyser, a scenarzysta. Za scenariusz adaptowany do filmu „Traffic” został nagrodzony Złotym Globem i Oscarem. Nominację od Akademii otrzymał również za „Syrianę”, ale wówczas główną nagrodę zdobyło „Miasto Gniewu”. „Gold” jest dopiero trzecią produkcją nakręconą przez Gagnana, a poprzednie nie odniosły wielkiego sukcesu. Właśnie ten film miał napędzić jego karierę reżyserską.

„Gold” nie został jednak dostrzeżony przez krytyków. Całkowicie ominęły go nominacje do Oscarów, a w Złotych Globach doceniona została tylko piosenka „Gold” w wykonaniu Iggy’ego Popa. Film otrzymał za to trzy nominacje do Saturnów, nie tylko za najlepszy film przygodowy/akcji, ale też za najlepszą męską rolę pierwszoplanową i najlepszą kobiecą rolę drugoplanową.

Film Stephena Gagnana jest inspirowany prawdziwą historią z 1993 roku. Ze względów prawnych nazwiska bohaterów, część wydarzeń a nawet daty musiały ulec zmianie. Nie mamy więc do czynienia z typowym filmem biograficznym, ale w dalszym ciągu jest to autentyczna i ciekawa historia z fabularnym twistem.

Kenny Wells (Matthew McConaughey) odziedziczył po ojcu dobrze prosperującą firmę, która zajmowała się wydobywaniem naturalnych surowców. Główny bohater podjął jednak kilka złych decyzji i doprowadził firmę na skraj bankructwa. Wpadł w alkoholizm, przybrał na wadze i przestał o siebie dbać. Pewnej nocy przyśniła mu się wizja o indonezyjskiej dżungli, która w swojej głębi skrywała niezliczone pokłady bogactw. Natchniony Kenny wyrusza więc do Azji, gdzie odnajduje swojego dawnego znajomego – geologa Michaela DaCostę (Edgar Ramirez).

Bohaterowie wspólnymi siłami budują kopalnię w Indonezji, gdzie natrafiają na żyłę złota. Na drodze do sukcesu będzie jednak czekało na nich kilka przeszkód, począwszy od malarii i skorumpowanej sitwy, kończąc na bezwzględnej konkurencji, która zrobi wszystko, byle tylko przejąć ich biznes.

W centrum wszystkich zdarzeń przebywa oczywiście Matthew McConaughey, który kolejny raz potwierdził, że jest świetnym aktorem, a swoją pracę traktuje bardzo poważnie. Na potrzeby filmu ogolił głowę na łyso i nosił sztuczne zęby, aby stwarzać wrażenie mniej atrakcyjnego. W krótkim czasie przybrał również 20 kilogramów na wadze i wyhodował okazały brzuch. Wszystko za sprawą specjalnej diety, w której posiłkował się głównie tłustymi hamburgerami i popijał je kalorycznym piwem. Grana przez niego postać jest przeraźliwie ambitna i zdeterminowana, by dojść do celu. Po drodze składa wiele obietnic bez pokrycia, rzuca wiele kłamstw i robi wszystko, byle tylko utrzymać się na rynku.

Film „Gold” z pewnością nie trafi do wszystkich odbiorców. Prowadzony jest mało dynamicznie, bohaterowie drugoplanowi mają małe znaczenie, a cała fabuła skupia się wyłącznie na ambitnym Kennym. Należy jednak docenić, że historia jest naprawdę bardzo ciekawa i trzyma w napięciu do samego końca.

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11318
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2390029

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.