Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: wujekbob  
 Data Publikacji: 22.03.2017, godz. 10:33 • Ranga (947) • Wyświetleń 947
Disney kolejny raz może być usatysfakcjonowany z dobrze wykonanej pracy. Film „Piękna i Bestia” trafił do kin w 44 krajach i w zdecydowanej większości jest najbardziej dochodową produkcją. Obraz już w pierwszym weekendzie zarobił ponad 180 milionów dolarów, co jest najlepszym wynikiem w historii amerykańskiego studia. Czy wszystkie zachwyty są jednak słuszne?

Baśń o Pięknej i Bestii zna właściwie każdy, a fani opowieści z 1991 roku nie poczują się zawiedzeni. Bill Condon oddał należyty hołd animacji nominowanej do Oscara i wiernie odtworzył wszystkie wydarzenia w aktorskiej wersji. To w dalszym ciągu ta sama historia, tylko w nowoczesnej i bardziej efektownej oprawie wizualnej. Z jednej strony dobrze, bo otrzymaliśmy odrestaurowany produkt w lepszej formie, z drugiej starszym widzom zabraknie pewnego elementu zaskoczenia, w końcu dokładnie to samo można było obejrzeć 26 lat temu.

Pozostaje sobie zadać dwa pytania: czy animacja na tyle się zestarzała, żeby już teraz przedstawić ją w dokładnie ten sam sposób, tylko bardziej nowoczesny? A jeżeli faktycznie potrzebowała renowacji, czy nie lepiej byłoby tę historię nieco ubarwić i odnieść do dzisiejszej rzeczywistości?

Przedstawione postacie prezentują te same wartości, co w starej animacji. Bella (w jej roli Emma Watson) to delikatna i wrażliwa dziewczyna, która w swojej wsi jest uznawana za głupiutką. Bardzo lubi czytać książki, co nie spotyka się z aprobatą zacofanych mieszkańców. Tytułowa Piękna w kluczowych scenach występuje w doskonale znanych starszym widzom sukniach i nawet kultowy taniec z Bestią został odtworzony jeden do jednego. Swoją drogą animowany Dan Stevens z komputerowo zmodyfikowanym głosem nie był do końca przekonujący, a jego solową piosenkę słuchało się z niesmakiem.

Poza doskonale znaną historią Pięknej i Bestii, świetną rolę odgrywał drugi plan. Fantastycznie wypadł przede wszystkim Luke Evans w kreacji narcystycznego i aroganckiego Gastona. W swojej roli był niezwykle przekonujący i sprawiał wrażenie, jakby cała postać była napisana właśnie pod niego. W prawie wszystkich scenach wiernie partnerował mu Josh Gad jako zapatrzony w niego Le Fou, co wykreowało niezwykle urokliwy duet przerysowanych postaci.

Kolejną świetną parę bohaterów stworzyli Płomyk (Ewan McGregor) i Trybik (Ian McKellen), którzy świetnie się uzupełniali. Zwłaszcza Ewan McGregor ze swoim sztucznym francuskim akcentem sprawiał, że jego postać automatycznie darzyło się dużą sympatią. W ogóle cały baśniowo-magiczny zamek pełen animowanych „klamotów” nadawał filmowi całego uroku. Efekty specjalne zostały wykonane ze smakiem i w odbiorze w ogóle nie przeszkadzał fakt, że większość scen była komputerowo zmodyfikowana.

„Piękna i Bestia” to przede wszystkim świetnie zrealizowany i wiernie odtworzony film. Starsi fani mogą się cofnąć do przeszłości i przypomnieć animację z ich dzieciństwa, z kolei nowi, młodzi widzowie dzięki produkcji Billa Condona mogą głębiej wejść do baśniowego świata Disneya. W takim filmie nie ma co oczekiwać fantastycznego scenariusza oraz niesamowitych zwrotów akcji. Aktorzy zagrali bardzo dobrze, oryginalny dubbing animowanych postaci wypadł świetnie, a cały obraz oglądało się z dużą satysfakcją.

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11318
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2390021

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.