Witaj,  Zarejestruj   |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  eKULTURALNI    Strona główna  strzalka  Artykuł w gazecie

Dodany przez: Czytalski  
 Data Publikacji: 14.06.2018, godz. 14:32 • Ranga (460) • Wyświetleń 460
Dziś startuje największa piłkarska impreza na świecie. Warto więc spojrzeć na kulisy tej dyscypliny.

James Montague jest dziennikarzem sportowym. "Klub miliarderów" to jego trzecia książka związana z piłką nożną.

Pisarz przedstawia w niej kulisy spraw związanych z własnością klubów piłkarskich. Rozpoczyna od wydarzeń, które są znane nawet takiemu niedzielnemu kibicowi jak ja. Kiedy Roman Abramowicz kupował w 2003 roku Chelsea, mówiły o tym wszystkie media. Zainteresowanie jego osobą wynikało z faktu, że nie do końca jasne są okoliczności w jakich doszedł do swojej fortuny. Montague pisze o tym, ale ponieważ rzecz dotyczy Rosji, to prawdy i tak nie poznamy. Powiązania biznesu i polityki są tam tak mocne i jednocześnie tak zamglone, że nie ma sposobu na potwierdzenie krążących plotek. Wazny natomiast jest fakt, że jego śladami poszli inni oligarchowie, którzy uznali, że posiadanie drużyny z Premier League jest swego rodzaju zabezpieczeniem.

Inne podejście prezentują biznesmeni zza oceanu. Kupują kluby, aby poszerzać swoje portfolio franczyz sportowych. Duża część materiału o tym jest poświęcona zasadom panującym w lidze futbolu amerykańskiego (przy okazji - zawsze uważałem, że nazywanie tego sporu futbolem to duże nadużycie).

Trzecia duża grupa właścicieli to ludzie pochodzący z Dalekiego Wschodu, którzy zainteresowali się piłką nożną, bo przewodniczący partii jest jej fanem. I okazuje się, że to z nimi są największe problemy na linii właściciel - klub.

Ostatnia część jest poświęcona bogaczom z Bliskiego Wschodu. Montague opisuje sprawy związane z kolejnymi mistrzostwami, które odbędą się w 2022 roku w Katarze. Prezentuje skandal korupcyjny, który zmusił przewodniczącego FIFA do rezygnacji ze stanowiska. Dużo miejsca poświęca też przedstawieniu w jakich warunkach budowane są obiekty na tę imprezę. Opisuje niemal niewolnicze warunki pracy robotników z Indii, Bangladeszu, Ghany i wielu innych krajów. Przytacza raporty Amnesty International oraz opowieści pracowników, którzy musieli się zadłużyć, aby w ogóle myśleć o pracy w takich miejscach.

Jeżeli mielibyście przeczytać tylko jedną książkę o piłce nożnej, to darujcie sobie wspomnienia byłych zawodników. Pozycja autorstwa Jamesa Montague'a jest tym, co pokaże wam co się kryje za kulisami i dlaczego tak nakręciła się spirala kwot transferowych, bo tam gdzie pojawiają się pieniądze, tam pojawia się degeneracja.

 

http://czytalski.pl


Tytuł: Klub miliarderów. Jak bogacze ukradli nam piłkę nożną / The Billionaires Club: The Unstoppable Rise of Football's Super-Rich Owners

Autor: James Montague

Wydawca: Znak Horyzont

Rok wydania: 2018 / 2017

Stron: 336

Ostatnie multimedia - Zobacz wszystkie multimedia (1)
   

od dnia 01-12-2012


eKULTURALNI W LICZBACH

publikacji: 11318
obrazów: 7603
nagrań wideo: 99

Liczba odwiedzin: 2389148

KONTAKT Z REDAKCJĄ

 

Portal Społecznościowy eKulturalni.pl

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 84

fax: 55 611 20 60

 

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich

"Światowid"

pl. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel.: 55 611 20 50

fax: 55 611 20 60

Redakcja:

redakcja@ekulturalni.pl

tel.: 55 611 20 70 Administrator:

adm@swiatowid.elblag.pl  

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.